Aletheia — Blogg & Tankesmedja

Tro, politik, mediekritik och samhällsanalyser

Pro-ryska separatister tog Word of Life’s kyrka i Donetsk

WoL Donetsk church

[NYHETER – UTRIKES, Politik, Ekonomi & Samhälle]

Update! Tidningen Dagen skriver om saken

I går kväll klockan 22:00 lokal tid tog pro-ryska separatister från DNR (Donetsk National Republic) församlingen Word of Life Donetsks lokaler. Jag nåddes av nyheten via ett mail från pastorsparet Padun i morse, och den förtvivlan som gick att utläsa i dessa rader är enorm. Aletheia har i tidigare artiklar berättat om den nöd som råder bland församlingens flera tusen medlemmar, och med gårdagens krigshandling står nu församlingen helt utan kyrka där de kan samlas.

Under det pågående kriget i Donetsk har församlingens medlemmar haft möjlighet att söka sig till sin kyrka för att få hjälp med elementära behov som mat, vatten och mediciner, samt givetvis en plats att söka tröst under denna tragiska konflikt. Den möjligheten har de alltså inte längre, något som ytterligare försvårar det hjälparbete församlingen bedriver.

Stor sorg

Pastor Leonid Padun skriver följande:

Leonid

Leonid Padun

Det finns inga ord för att uttrycka den smärta och sorg vi känner! I över tjugo år har vi investerat våra hjärtan och vår ekonomi till kyrkobyggnaden, och nu har vi berövas möjligheten att samlas till bön och tillbedjan till Gud. Med smärta i mitt hjärta måste jag meddela att denna söndag kommer dörrarna till vår kyrka för första gången inte öppnas för människor som är hungriga efter Gud.

Mer stöd behövs

Medlemmarna i Word of Life Donetsk, och de övriga troende i Donetsk och andra delar av det östra Ukraina, behöver stöd från andra trossyskon mer än någonsin. Det du kan göra är att be och ge pengar, för som tidigare rapporterat har församlingens medlemmar stora behov.

Här är brevet från pastor Leonid Padun i sin helhet:

Dear friends, dear brothers and sisters!

Ask for your prayer support due to the fact that on August 13, at 22.00 pm, representatives of the DNR (Donetsk National Republic) took the building of our church. Despite the fact that the city is full of vacant buildings, they decided to take the house of God, that was not empty not for a day, in which constantly were services to God and helping the needy people.

There are no words to express the pain and sorrow! For over twenty years we have invested their hearts, our finances to the church building, and now we are deprived of the opportunity to gather for prayer and worship to God. With pain in my heart I have to inform you that this Sunday the doors of our church for the first time will not be opened for people who are hungry for God.

It is written that ”many are the afflictions of the righteous, but out of them all the Lord will deliver him!” I believe that this will not last long and will come to a time of peace in our city and we will come together again in the house of God, and we praise God, serve Him, and to fulfill the Great Commission of Jesus Christ!

I will be very grateful to everyone for prayer support.

Senior bishop of Ukrainian Christian Evangelical Church,
Pastor ”Word of Life” church in Donetsk
Leonid Padun

Hjälp oss att hjälpa!

Sprid denna artikel och Aletheias uppmaning att ge en pengagåva till församlingens hjälparbete till så många som möjligt!

 

Andréas Glandberger
Aletheia Blogg & Tankesmedja
Logga Aletheia_se - Kopia

=>

Ämne: NYHETER, Politik, Ekonomi & Samhälle, UTRIKES

Nyckelord: , , , , , , ,

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Känner du andra som borde läsa detta?