Aletheia — Blogg & Tankesmedja

Tro, politik, mediekritik och samhällsanalyser

Är tidningen Världen idags dagar räknade?

Är Världen idags dagar räknade?
Den började som en frisk fläkt i det kristna mediebruset. Ett bra komplement
till den enda kristna dagstidningen Dagen som i början av 2000 talet kändes
flummig, vänstervriden och tandlös. Jag har hört många av äldre stammens
Pingstvänner uttrycka att de inte längre känner igen ”tonen” i tidningen Dagen
men, gjorde det i ViD.
Personligen hörde jag, trots min ”ringa” ålder, till dem som hittade lite av den
försvunna ”tonen” i ViD. Har därför prenumererat på tidningen från och
till fram till årskiftet. När det stod klart för mig att Agnarson & Co är lika självständiga som Heinrich Himmler var till en viss avliden tysk lät jag prenumerationen löpa ut. Att Ekman ändrar åsikt över natt är en sak men, att både Livets Ords ledarskap OCH Världen idag, plötsligt har samma inställning är fruktansvärt osunt.
Slår Ulf Ekmans elaka profetior tillbaka på honom själv?
Man kan ju undra. Livets Ords alla spektakulära profetior är givetvis ett ämne
i sig. Wallenberg lever, 1000 missionärer skall sändas ut, 7 feta år, 7 magra
år, listan kan göras lång.  Vilka profetior som egentligen var från Gud och
vilka som var egna ihopkok får varje åhörare själv bedöma, med hjälp av
verkligheten och Guds Ord.
Ett par domedagsprofetior över Livets Ords motståndare är intressanta att
titta på. Den ena var en dom över Smyrna i Göteborg. Antagligen kopplad till
Jack-Tommy Ardenfors skarpa ord om att Ulf Ekman hade ”en annan Jesus”. (Ekman satte nyligen själv denna stämpel på Gardell)
Församlingens dagar var visst räknade, eller något i stil med detta.
Den andra profetian gällde tidningen Dagen. Jo, faktiskt profeterade Ulf Ekman
att deras mandat var återkallat/slut. (Säkerligen kopplat till negativa artiklar om
Livets Ord och förbud att annonsera, men ändå…). Jag citerar fritt, övertygad om att några av er som läser denna post kan fylla
i tomrummen.
Vad hände med Smyrna i Göteborg?  Sist jag kollade var församlingen kvar.
Däremot har minst två trosförsamlingar krashat och lämnat ett antal sargade
människor i dess kölvatten (Både Johnny Branströms och Lars Enarsons
trosförsamlingar är idag ett minne blott).
Dagen, vars mandat enligt Ekman var slut, vinner olika utnämningar för sin
framåtanda och har de sista 2-3 åren förvandlat Världen idag till Världen
igår. ViD tycks ha tappat alla egna initiativ, sneglar ängsligt på Dagen,
och kopierar nu och då små delar av Dagens framgångsrecept. Ulf Ekmans domedagsprofetia över Dagen har i alla fall inte slagit in. Det jag undrar i mitt still sinne är huruvida profetian till slut vänder tillbaka och biter Ekman i ändan eftersom vi är många som tvivlar över att Gud skulle ligga bakom dylika påhopp. Sist jag läste min bibel stod det att vi ska välsigna våra fiender, inte förbanna. Om nu Dagen verkligen var en fiende till ”väckelsen” i Uppsala. Jag vill minnas att vår kamp inte är mot kött och blod men, ok.
Carin Stenströms hastiga avhopp
Utan att spekulera i vad som låg bakom Carin Stenströms plötsliga avhopp kan vi konstatera att det bidragit till ViD’s prenumerationstapp. Så skriver ViD i sin förvaltningsberättelse i år:
”Lågkonjukturen i samband med finanskrisen började göra sig gällande i början av hösten samtidigt som posten som chefredaktör blev vakant, vilket tillfälligt påverkade upplagan negativt under hösten.”
Läs gärna denna kommentar på Andys blogg kring ViD’s hantering av Carin Stenströms avhopp: http://www.glandberger.net/2009/06/varlden-idags-katoliker/comment-page-1/#comment-65849
ViD tappar alltså mark. Rent ekonomiskt saknas nästan 600 000 kr detta bokslut. Förslusten är betald med pengar som ViD tiggde ihop av sina prenumeranter året innan. En ”garantifond som skapats som ett trygghetskapital för att täcka eventuella underskott” står det i förvaltningsberättelsen. Själv vill jag minnas att fonden skapades uti fall tidningens bidrag drogs in av Alliansen. (Det finns krafter som vill dra in tidningarnas statliga subventioner). Någon som har kvar tiggarbreven som skickades ut under några månaders tid?
Sven Nilsson lämnar styrelsen
I år lämnar Sven Nilsson styrelsen. Tvivlar på att vi får något uttalande om detta. Eskil Burenfjäll och Martin Mattiasson ersätter Sven och Carin. Eskil är med i en trosförsamling i Västerås. Vilken samfundstillhörighet Martin har vet jag inte men, det är klart att trosrörelsen är överrepresenterad i styrelsen på denna ”fristående nyhetstidning på kristen grund” som man menar sig vara.
Jag vill gå före med gott exempel genom att välsigna och inte förbanna.  Önska tidningen allt väl.  Men, det hindrar mig inte från att fundera över om Ekman missat att ”lagen om sådd och skörd” även gäller hans vilda profetior. De ”förbannelser” han hävt ur sig, om än i stridens hetta, kan mycket väl drabba honom själv.  Ty, om det går för Världen idag som det gjorde för minst två av trosförsamlingarna i Göteborg kan deras dagar mycket väl vara räknade.
Over and out
MyTwoCents

Den började som en frisk fläkt i det kristna mediebruset. Ett bra komplement till den enda kristna dagstidningen Dagen som i början av 2000 talet kändes flummig, vänstervriden och tandlös. Jag har hört många av äldre stammens Pingstvänner uttrycka att de inte längre känner igen ”tonen” i tidningen Dagen men, gjorde det i ViD.

Personligen hörde jag, trots min ”ringa” ålder, till dem som hittade lite av den försvunna ”tonen” i ViD. Har därför prenumererat på tidningen från och till fram till årskiftet. När det stod klart för mig att Agnarson & Co är lika självständiga som Heinrich Himmler var till en viss avliden tysk lät jag prenumerationen löpa ut. Att Ekman ändrar åsikt över natt är en sak men, att både Livets Ords ledarskap OCH Världen idag, plötsligt har samma inställning är fruktansvärt osunt.    

Slår Ulf Ekmans elaka profetior tillbaka på honom själv?

Man kan ju undra. Livets Ords alla spektakulära profetior är givetvis ett ämne i sig. Wallenberg lever, 1000 missionärer skall sändas ut, 7 feta år, 7 magra år, listan kan göras lång.  Vilka profetior som egentligen var från Gud och vilka som var egna ihopkok får varje åhörare själv bedöma, med hjälp av verkligheten och Guds Ord.

Ett par domedagsprofetior över Livets Ords motståndare är intressanta att titta på. Den ena var en dom över Smyrna i Göteborg. Antagligen kopplad till Jack-Tommy Ardenfors skarpa ord om att Ulf Ekman hade ”en annan Jesus”. (Ekman satte nyligen själv denna stämpel på Gardell) Församlingens dagar var visst räknade, eller något i stil med detta.

Den andra profetian gällde tidningen Dagen. Jo, faktiskt profeterade Ulf Ekman att deras mandat var återkallat/slut. (Säkerligen kopplat till negativa artiklar om Livets Ord och förbud att annonsera, men ändå…). Jag citerar fritt, övertygad om att några av er som läser denna post kan fylla i tomrummen.

Vad hände med Smyrna i Göteborg?  Sist jag kollade var församlingen kvar. Däremot har minst två trosförsamlingar kraschat och lämnat ett antal sargade människor i dess kölvatten (Både Johnny Branströms och Lars Enarsons trosförsamlingar är idag ett minne blott).

Dagen, vars mandat enligt Ekman var slut, vinner olika utnämningar för sin framåtanda och har de sista 2-3 åren förvandlat Världen idag till Världen igår. ViD tycks ha tappat alla egna initiativ, sneglar ängsligt på Dagen, och kopierar nu och då små delar av Dagens framgångsrecept. Ulf Ekmans domedagsprofetia över Dagen har i alla fall inte slagit in. Det jag undrar i mitt still sinne är huruvida profetian till slut vänder tillbaka och biter Ekman i ändan, eftersom vi är många som tvivlar över att Gud skulle ligga bakom dylika påhopp. Sist jag läste min bibel stod det att vi ska välsigna våra fiender, inte förbanna. Om nu Dagen verkligen var en fiende till ”väckelsen” i Uppsala.  Jag vill minnas att vår kamp inte är mot kött och blod men, ok.

Carin Stenströms hastiga avhopp

Utan att spekulera i vad som låg bakom Carin Stenströms plötsliga avhopp kan vi konstatera att det bidragit till ViD’s prenumerationstapp. Så skriver ViD i sin förvaltningsberättelse i år:

”Lågkonjukturen i samband med finanskrisen började göra sig gällande i början av hösten samtidigt som posten som chefredaktör blev vakant, vilket tillfälligt påverkade upplagan negativt under hösten.”

Läs gärna denna kommentar på Andys blogg kring ViD’s hantering av Carin Stenströms avhopp: http://www.glandberger.net/2009/06/varlden-idags-katoliker/comment-page-1/#comment-65849

ViD tappar alltså mark. Rent ekonomiskt saknas nästan 600 000 kr detta bokslut. Förslusten är betald med pengar som ViD tiggde ihop av sina prenumeranter året innan. En ”garantifond som skapats som ett trygghetskapital för att täcka eventuella underskott” står det i förvaltningsberättelsen. Själv vill jag minnas att fonden skapades uti fall tidningens bidrag drogs in av Alliansen. (Det finns krafter som vill dra in tidningarnas statliga subventioner). Någon som har kvar tiggarbreven som skickades ut under några månaders tid?

Sven Nilsson lämnar styrelsen

I år lämnar Sven Nilsson styrelsen. Tvivlar på att vi får något uttalande om detta. Eskil Burenfjäll och Martin Mattiasson ersätter Sven och Carin. Eskil är med i en trosförsamling i Västerås. Vilken samfundstillhörighet Martin har vet jag inte men, det är klart att trosrörelsen är överrepresenterad i styrelsen på denna ”fristående nyhetstidning på kristen grund” som man menar sig vara.

Jag vill gå före med gott exempel genom att välsigna och inte förbanna.  Önska tidningen allt väl.  Men, det hindrar mig inte från att fundera över om Ekman missat att ”lagen om sådd och skörd” även gäller hans vilda profetior. De ”förbannelser” han hävt ur sig, om än i stridens hetta, kan mycket väl drabba honom själv.  Ty, om det går för Världen idag, som det gjorde för minst två av trosförsamlingarna i Göteborg, kan deras dagar mycket väl vara räknade…

Over and out

MyTwoCents

Läs även Andys intressanta blogg om Världen idags katoliker

=>
20

Ämne: Mediekritik, Politik, Ekonomi & Samhälle

Nyckelord: , , , , , ,

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Känner du andra som borde läsa detta?